Uyku Apnesi

Uyku sadece günlük yaşamın dışında kalmış bir zaman parçası değil, bedenin kendini yenilediği sağlık ve uzun yaşamın temeli olan yaşamsal bir gerekliliktir. Bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar uykunuzu böler, iyi ve yeterli uyku uyuyamamak ise sağlığınızı olumsuz etkiler. Yetersiz bir uyku, insanın kendini gün boyunca yorgun-bitkin ve uykulu hissetmesine neden olur. İşinizin kalitesi, konsantrasyon yeteneğiniz ve insanlara karşı ilişkileriniz etkilene bilir, kendinizi isteksiz, mutsuz hissedersiniz.

Horlamanın solunum durmalarıyla birlikte olduğu uyku –apne sendromunda, her solunum durmasının ardından hasta 5-10 saniye süre ile uyanır, daha doğrusu ancak uyanarak solunum durmasını sonlandırabilir.Bu kısa süreli uyanıklıklar hasta tarafından hissedilemez, uyku süreklilik kazanmadığından uykunun asıl dinlendirici olan dönemlerine ulaşılması mümkün olmaz.Hasta farkında olmadan kalitesiz, yüzeysel ve kısa süreli uyanıklıklarla bölünmüş bir uyku uyur. Gece boyunca aşırı terler ve sabah kalktığında kendini yorgun ve uykulu hisseder.

Solunum durmalarına eşlik edenoksijen düzeyindeki düşmeler, gece boyunca beyinin yetersiz oksijenlenmesine neden olur.Ayrıca solunum için harcanan güç vücutta aşırı yorgunluğa neden olur.