Horlama ve Kadın Cinselliği

Yapılan son araştırmalarda uyku apnesinin yalnızca erkeklerin cinsel hayatını değil, kadınlarınkini de son derece olumsuz yönde etkilediğini ortaya çıkardı. Bu sorundan yakınan kadınlar, sağlıklı hemcinslerine göre iki kat daha az orgazm oluyor. Üstelik yalnızca orgazm oranının düşmesine değil, cinsel isteksizliğe de neden oluyor. Hafif uyku apnelerinde görülen cinsel isteksizlik sorunu orta ve ağır şiddetteki apnelerde iki kat artıyor.

Araştırmacılara göre orta veya ağır uyku apnesi sendromu yaşayan kadınlar, uykuya meyilli oldukları ve depresyon yaşadıkları için kendilerini cinsel ilişkiye veremiyor. Ayrıca uyku apnesi nedeniyle kan akımının düşmesi sonucu klitoris bölgesine yeterli kan ulaşamaması da orgazma giden yoldaki aşamaları bozuyor. Uyku apneli kadınlar daha zor uyarıldıkları için de tatmin olmuyorlar.

horlayan kadınlarda cinsel isteksizlik

Uyku apneli kadınlarda ilişkiden tatmin olamamanın ötesinde yaşanan diğer sorun da, ağrılı cinsel ilişki. Normal popülasyonda cinsel ilişkide ağrı nerdeyse hiç olmazken, ağır uyku apnelerinde ise ayda en az bir kez ağrılı ilişki görülür.